Każdy z nas chciałby poznać receptę na motywację, która nigdy nie opuszcza człowieka. Wyobrażamy sobie, że w ciągłym stanie motywacji potrafilibyśmy zdobyć każdy szczyt i osiągnąć sukces, o jakim marzymy. Wiadomo jednak, że motywacja nie towarzyszy nam cały czas – to całkiem naturalne.
Powstaje więc pytanie: jak możemy sobie pomóc w chwilach, kiedy motywacja jest daleko od nas? Aby na nie odpowiedzieć, najpierw musimy przyjrzeć się temu, co nam przeszkadza w utrzymaniu chęci do zmian, a potem wytrwać w procesie motywacyjnym.
Co nam przeszkadza w zmianie?
Zmiany utrudniają nam emocje, zachowania i myśli. Sprawdź, czy któreś z nich dotyczą Ciebie:
Emocje
- lęk przed porażką, który sprawia, że wszystko odkładamy na później i prowadzi do bezczynności;
- lęk przed sukcesem, który skłania nas do stawiania samemu sobie przeszkód na drodze do celu. Przez niego jesteśmy wiecznie zapracowani, ale nie skupiamy się na najważniejszych zadaniach;
- lęk przed oceną innych, a więc odwlekanie zmiany ze strachu, co powie rodzina, znajomi, a nawet obcy ludzie;
- frustracja, która rodzi się, kiedy stajemy w obliczu zbyt trudnych dla nas zadań.
Zachowanie
- perfekcjonizm, który sprawia, że nigdy nie jesteśmy z siebie zadowoleni i jedną rzecz jesteśmy w stanie poprawiać w nieskończoność;
- planowanie, będące przydatną i owocną czynnością, ale mogące być też rodzajem zwlekania przed prawdziwym działaniem.
Myśli
Tu największym wrogiem bywa dialog wewnętrzny, przez który wpadamy w nawyk odkładania wszystkiego na później. Niekorzystny dialog wewnętrzny – pełen krytyki i poczucia winy – osłabia motywację i prowadzi do poczucia beznadziejności, a tym samym sabotuje zmianę.
Jak przełamać cykl odwlekania na później? Poczuj niepowstrzymaną motywację
Poznaj etapy, których przejście pomoże Ci podjąć decyzję o zmianie i wytrwać w tej decyzji.
ANALIZA
Tutaj sprawdzamy, które bodźce wkręcają nas w spiralę prokrastynacji, a które dają kopa do działania.
Stworzenie dziennika rejestru zdarzeń
Tworzymy coś w rodzaju dokładnego rejestru zdarzeń, czyli najprościej mówiąc: prowadzimy dziennik. Dzięki treści tam wpisanej zaczynamy rozumieć nawykowe wzorce swojego zachowania. Dziennik powinien się składać z analizy naszych czterech kluczowych zmiennych, które początkowo należy mierzyć przez tydzień.
- Po pierwsze, zapisujemy na bieżąco co 15 minut zadania i aktywności, wykonywane w ciągu dnia;
- Po drugie, przy każdej aktywności identyfikujemy ilość posiadanych zasobów energetycznych. Zapisujemy, czy jesteśmy na wysokim, średnim, czy niskim poziomie energii w danej chwili;
- Po trzecie, zwracamy uwagę na wyzwalacze prokrastynacji lub momenty w ciągu dnia, kiedy trudno nam znaleźć motywację;
- Po czwarte, robimy to samo z bodźcami wywołującymi motywację. Mogą to być przypadkowe uczucia, osoby, czynności czy wydarzenia dające nam energię do działania.
Kiedy już ukończysz swój tygodniowy rejestr zdarzeń (dziennik), poświęć trochę czasu na przeanalizowanie danych i zidentyfikowanie nawykowych wzorców zachowania. Wtedy można przejść do etapu drugiego.
MYŚLENIE
Na początku naszego rozpracowywania cyklu prokrastynacji bardzo ważne jest, aby poświęcić temu etapowi wystarczającą ilość czasu, uwagi i wysiłku.
W miarę tego, jak stajemy się lepszymi myślicielami, szybciej przechodzimy przez ten etap. Jeżeli robimy to po raz pierwszy, musimy przejść przez ten proces dokładnie tak, jak jest to opisane poniżej.
Ustalanie celów na papierze
Ustalanie motywujących i inspirujących celów, zapisanych na kartce papieru, to kluczowy proces, który pomaga w osiągnięciu długoterminowej motywacji.
Wizualizacja celów
Wizualizacja pomaga nam w niesamowity sposób rozwinąć wyobraźnię i zarazem motywację, dzięki której nabieramy tempa w osiąganiu naszych celów i zamierzeń.
Badania psychologiczne konsekwentnie pokazują, że ludzki umysł nie zauważa różnic między przedmiotami wizualizowanymi w naszym umyśle, a przedmiotami fizycznie postrzeganym w rzeczywistym świecie.
Nie racjonalizuj
Na tym etapie unikajmy racjonalizacji i nieproduktywnego sposobu myślenia, stanowiących przeszkodę w osiągnięciu celów. Czy wiesz, że mamy tendencje do prokrastynacji tylko dlatego, że racjonalizowanie wymaga od nas bycia lepszym i lepszym? Ciągłe wymówki to irracjonalne projekcje, nieistniejące w rzeczywistym świecie. Zapomnijmy o nich i śmiało idźmy do przodu.
Zadawaj skuteczne pytania
Zadawanie skutecznych pytań nastawionych na rozwiązanie, korzyści i proaktywne działania, pomaga w sprecyzowaniu naszych celów i zdań.
Nieustanne zadawanie pytań nastawionych na rozwiązanie zainspiruje nas i pomoże nam osiągnąć zamierzony cel. Jeśli jednak zadamy pytania nastawione na prokrastynację i problemy, to nasz poziom motywacji znacznie zmaleje.
PRZYGOTOWANIE
Przed podjęciem jakichkolwiek działań upewnijmy się, że mamy odpowiednie narzędzia, umiejętności, wsparcie i źródła potrzebne do danej aktywności. Są to ważne czynniki, ponieważ pomagają one w zbudowaniu długotrwałej pewności siebie.
Twoje narzędzia
Dowiedzmy się najpierw, jakich narzędzi będziemy potrzebować, aby utrzymać odpowiednio tempo podczas wykonywania danego zadania. To fizyczne przedmioty, które motywują do szybkiego ukończenia danego zadania.
Twoje umiejętności
Brak pewności siebie czy niska samoocena może oznaczać, że brakuje nam jakiejś umiejętności potrzebnej do wykonania danego zadania w wydajny i efektywny sposób. Warto poświęcić trochę czasu i rozłożyć na czynniki pierwsze zadanie, które skłania nas do prokrastynacji.
Rozwinięcie umiejętności, które prowadzą do zwiększenia pewności siebie, to olbrzymia tarcza obronna przed odkładaniem na później. Nie musisz być ekspertem, by zacząć działać, ale podwyższenie kompetencji na pewno pomoże Ci ruszyć z miejsca.
Twoja grupa wsparcia
Świetnym sposobem na utrzymanie motywacji jest stworzenie mocnego i niezawodnego wsparcia. Najczęściej to rodzina, przyjaciele, koledzy z zespołu lub z branży.
Wszyscy mamy tendencje do utraty skupienia i schodzenia ze ścieżki prowadzącej do naszych celów. W takich momentach, jeśli nie mamy mocnego i niezawodnego wsparcia od naszych znajomych, mogą nas dopaść okresy prokrastynacji. Dlatego w procesie motywacyjnym tak ważna jest grupa przyjaznych ludzi.
Czasami wystarczy mieć partnera, który będzie nam przypominał, dlaczego jest to dla nas ważne. W innych przypadkach przyda się ktoś, kto nas wysłucha i przedstawi nam inny punkt widzenia, a to otworzy nam oczy na nowe doświadczenia i zrozumienie.
Przejście powyższych trzech etapów wymaga sporo wysiłku, ale jednocześnie daje świetne rezultaty. Dzięki temu możesz wsłuchać się w siebie, poznać swoje wymówki i je pokonać, a potem cieszyć się z osiągniętego celu.