Czy jesteś gotowa/wy na odchudzanie? To bardzo ważne pytanie, które warto sobie zadać przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety czy terapii nastawionej na redukcję masy ciała. Bardzo ważne jest abyś był/a świadomy/a że odchudzanie może potrwać i jest procesem wymagającym zmiany nie tylko w sposobie odżywiania, ale także (a może przede wszystkim) w codziennych nawykach. Mam dla Ciebie dzisiaj tu kilka sprawdzonych metod, od których warto zacząć.

Jakie są codzienne nawyki które pomagają w redukcji zbędnych kilogramów?

  1. Odpowiednia ilość snu i regeneracja – to nie takie oczywiste, jednak badania potwierdzają, że gdy jesteśmy zmęczeni i niewyspani nasza silna wola znacznie spada, a my chętniej sięgamy po produkty bogate energetycznie, które dostarczają bardzo dużej ilości kalorii w niewielkiej porcji, nie dając nam poczucia sytości
  2. Odpowiednia podaż płynów – woda jest niezbędna do zachodzenia zdecydowanej większości procesów w naszym organizmie. Jej niedobór dość często mylony jest z głodem, a jej spożycie przed posiłkiem może spowodować wcześniejsze poczucie sytości – co to znaczy w praktyce? – Możliwe, że czujesz „głód”, który zaspokoisz wypijając szklankę wody – Jeśli wypijesz szklankę wody przed posiłkiem szybciej poczujesz się najedzony , przez co mniej zjesz.
  3. Najpierw warzywa – warzywa i owoce to podstawa prawidłowego żywienia, powinny się znaleźć w każdym posiłku i to od nich warto zacząć biesiadowanie. Badania pokazują, że Ci którzy zjadają sałatkę na przystawkę mogą osiągać lepsze rezultaty w odchudzaniu. Warzywa i większość owoców to produkty niskoenergetyczne co oznacza, że możesz zjeść ich dużo a dostarczysz organizmowi niewiele kalorii. Zjedzenie ich na początku posiłku pozwala na szybsze poczucie sytości po spożyciu mniejszej ilości kalorii.
  4. Uważność na swoje ciało – czy zawsze jesz wtedy, kiedy jesteś głodna czy raczej, gdy masz na coś ochotę? Czy wiesz co dla Ciebie znaczy głód? Zwróć uwagę czy produkty , które spożywasz Ci służą – czy czujesz się po nich ciężko, masz zgagę lub wzdęcie? Aby to monitorować świetnie sprawdzi się dzienniczek żywieniowy lub zwykła kartka papieru. Zapisuj co zjadasz, czy wynikało to z głodu i jakie są Twoje odczucia – bądź ze sobą szczery/a robisz to dla siebie!
  5. Uważność podczas posiłku – spokój i skupienie podczas posiłku pozwalają na zwiększenie odczuwania przyjemności z zjedzenia (intensywniejsze odczuwanie smaku i zapachu) i precyzyjne określenie, kiedy pojawia się poczucie sytości.
  6. Jedz wtedy, kiedy jesteś głodna i do momentu aż poczujesz lekką sytość – aby to osiągnąć zacznij od punktu 4 i 5.

Pamiętaj, że odchudzanie to proces, który będzie wymagał Twojego zaangażowania. Przedstawione wskazówki to tylko przykładowe zmiany, których wprowadzenie u większości się sprawdza. Chciałabym jednak abyś pamiętał/a że każdy z nas jest inny, a Ty jesteś wyjątkowy/a więc jeśli nic z powyższych u Ciebie się nie sprawdziło to też jest ok. W tej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą. Pomoże on wybrać te działania, które w Twoim przypadku będą najbardziej skuteczne, a swój cel osiągniesz w najlepszy możliwy sposób.

Nannette Sierant