Centrum psychologii i psychoterapii Inteligentny Trening 2.0

Wiosenny dobrostan – 5 rzeczy na dobre samopoczucie!

Czy wiesz, że dobrostan pojawił się w definicji zdrowia WHO już blisko 70 lat temu? To takie odczucie, które towarzyszy Ci zawsze wtedy, gdy realizujesz swój potencjał i żyjesz w zgodzie ze sobą. Wymiary dobrostanu zbadała Carol Ryff, dzięki czemu dzisiaj wiemy, co pomaga nam w dbaniu o dobre życie na co dzień. Nawet, gdy mamy gorszy nastrój lub przechodzimy przez trudniejszy czas. 

Co wpływa na Twój dobrostan?

– samoakceptacja
– rozwój osobisty
– cele życiowe
– autonomia
– panowanie nad otoczeniem
– pozytywne relacje z innymi

W najbliższych tygodniach będziemy przyglądać się tym obszarom dużo bliżej. Koniecznie wracajcie do naszego nowego cyklu o dobrostanie! Dzisiaj zaczniemy od 5 rzeczy na dobre samopoczucie. Takich, które możesz zrobić dzisiaj, jutro lub w ciągu najbliższych tygodni. Wiosna to zawsze dobra okazja do szukania nowych, dobrych nawyków i wewnętrznej energii. 

1. Ruch na dworze – w sam raz na pierwsze ciepłe dni

Gdy robi się cieplej, od razu bardziej się chce. Po prostu załóż buty i zrób energiczny marsz albo przyjemną przebieżkę. Parki i lasy już za chwilę będą rozkwitać zielenią i zapachami, które sprawiają, że sport na dworze to czysta przyjemność. Wybierz ten ruch, który lubisz i który zmotywuje Cię do… kolejnego ruchu! Każde 5, 10 czy 15 minut poprawi Twój dobrostan. Gdy ćwiczysz regularnie, w Twoim mózgu wydziela się więcej neuroprzekaźników, które wpływają na dobry nastrój. Uwolnij serotoninę i leć na dwór 😊

Wiosenny_dobrostan_inteligentny_trening

 

2. Regeneracja i ładowanie akumulatorów

Czujemy, że słońce jest wyżej i dni są dużo dłuższe. Jednak jeszcze kilka tygodni temu było zimno, ciemno i niektórzy z nas mogą wciąż odczuwać wiosenne przesilenie. Nie musisz wchodzić w wiosnę z maksymalną energią i dobrym nastrojem. Zacznij od tego, co jest dla Ciebie relaksujące i rozluźnia – zarówno głowę, jak i ciało. Ćwiczenie oddechowe? Łagodna sesja jogi? Długie spacery z psem? Każdy z nas wie, co relaksuje najbardziej i pozwoli naładować akumulatory przed kolejnymi wyzwaniami.

Wiosenny_dobrostan_inteligentny_trening

 

3. Danie, które odżywia i jest kolorowe

Nie musisz wyrywać się do kuchni i gotować jak w restauracji z gwiazdką Michelin. Wiosna pomaga nawet tym, którzy nie czują się pewnie w mieszaniu i doprawianiu. Zadbaj o kolor i przygotuj sobie coś naprawdę ładnego – ugotuj zielone szparagi, upiecz batata, albo zrób sałatkę z truskawkami i szpinakiem. Nie musi być skomplikowane! Wszystko co kolorowe, ma dużo witamin i antyoksydantów. Właśnie tego potrzebujemy na wiosnę – rzeczy świeżych, odżywczych i miłych dla oczu.

Wiosenny_dobrostan_inteligentny_trening

 

4. Spotkanie z kimś, kto robi dobry nastrój

Jeden z wymiarów dobrostanu mówi o tym co naprawdę ważne – naszych relacjach z innymi. Wiosna to najlepsza okazja na spacer, szczególnie w obliczu pandemii. Już nie musimy spotykać się w domu – zaproś przyjaciela, koleżankę, albo całą rodzinę z psem na dłuższy spacer. Możecie rozmawiać, zrobić slow-jogging albo bardziej intensywny bieg na leśnych ścieżkach. Wszystko, co robisz z innymi ludźmi jest ważne i wzmacnia Twoje poczucie bycia częścią istotnych dla Ciebie relacji.

Wiosenny_dobrostan_inteligentny_trening

 

5. Mały cel dla siebie na najbliższe tygodnie

Teraz coś tylko dla Ciebie. Pomyśl o tym , czego sobie życzysz w najbliższych tygodniach. Lepszego snu, zdrowszego jedzenia, więcej czasu na dworze? Ty już najlepiej wiesz, jaki cel będzie wystarczająco motywujący – nie za mały, nie za duży. Taki w sam raz na pierwsze podrygi wiosny. Nie musisz nikomu o nim mówić. Ważne żeby go zapisać i codziennie robić nawet jedną małą rzecz. To na pewno zaprocentuje! Gdy cel będzie blisko, Twój wiosenny dobrostan rozkwitnie na dobre i oby na jak najdłużej.

Wiosenny_dobrostan_inteligentny_trening

 

Która z tych pięciu rzeczy jest dla Ciebie najważniejsza? Od czego zaczniesz tej wiosny?
Daj znać w komentarzu!

Autorka tekstu:
Kinga Gajewska – psycholog