Centrum psychologii i psychoterapii Inteligentny Trening 2.0
Czy znasz uczucie, gdy nie potrafisz skupić się na zadaniu przez dłuższy czas, zapominasz o wcześniej ustalonych planach, a wszystko dookoła Cię rozprasza i denerwuje?
Coraz częściej główną przyczyną takich zachowań, jest zbyt słaba koncentracja uwagi, która jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w pracy, szkole, domu oraz podczas treningu. W dobie dzisiejszej technologii, gdzie każdego z nas otacza nadmiar bodźców zewnętrznych zaburzenie koncentracji uwagi jest najczęściej występującą trudnością funkcjonowania mózgu.
– trudności z organizacją swojego stanowiska pracy,
– problemy z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie,
– słabe zaangażowanie podczas aktywności fizycznej,
– przesadna impulsywność, rozdrażnienie, zbyt mała cierpliwość
– trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków,
– problemy z pamięcią,
– trudności w nauce, przyswajaniu nowych informacji,
– obniżona samoocena, zaburzenia emocjonalne,
– bezsenność
Umiejętność osiągnięcia odpowiedniej ilości koncentracji uwagi da się wzmocnić, wypracować za pomocą właściwie dobranych technik i metod terapeutycznych. Jedną z nich jest biofeedback, który stosowany jest od wielu lat nie tylko w medycynie, ale również w psychologii. Terapia ta jest dostosowana indywidualnie do każdej osoby i jej predyspozycji. Dzięki niej możesz wydłużyć czas swojej koncentracji uwagi, pozbyć się napięcia oraz zwiększyć kontrolę nad swoimi emocjami. Jest to przede wszystkim widoczne w świecie sportu, gdzie umiejętność skupienia uwagi jest najwyższą wygraną.
Biofeedback, inaczej nazywany treningiem mózgu dostarcza informacji zwrotnej o zmianach, które w Tobie zachodzą. Jest to nieinwazyjna terapia, która ma za zadanie nauczyć Cię świadomej kontroli pracy swojego mózgu, w celu osiągnięcia wyznaczonego przez Ciebie celu.
Jeśli często odczuwasz silne zmęczenie, nie potrafisz się skupić i zmotywować to terapia biofeedback ma za zadanie pomóc Ci wzmocnić koncentrację, uwagę, uzyskać lepsze samopoczucie oraz równowagę psychiczną poprzez wyeliminowanie jak największej ilości stresu.
Terapia biofeedback jest dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci:
– dążą do uzyskania jak najlepszych efektów swojej pracy ,
– chcą zwiększyć swoją koncentrację uwagi, pamięć,
– regularnie uprawiają sport,
– chcą uzyskać jak najlepszą odporność na stres,
– zmagają się z zaburzeniami snu, lękami,
– posiadają specyficzne trudności w uczeniu się ( dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia),
– posiadają nadpobudliwość psychoruchową ( ADHD)
Terapia biofeedback jest wykorzystywana przede wszystkim w sporcie. Jej główną funkcją jest doskonalenie koncentracji, motywacji oraz kształtowanie świadomości własnego ciała. Każdy sportowiec aby osiągać sukcesy musi wyróżniać się nie tylko dobrą kondycją fizyczną, ale również posiadać właściwą wydajnością psychiczną, w celu uzyskania lepszych efektów w rankingach sportowych. Przez regularne podwyższenie fal alfa można zredukować stres do optymalnej wartości, co ma pomóc zawodnikowi w wyciszeniu, tak by potrafił panować nad swoimi emocjami w trakcie rywalizacji. Nastawieniu na sukces również sprzyja lepsza wydajność koordynacji ruchowo wzrokowej oraz umiejętność szybkiego reagowania na inny bodziec. Pozytywne myślenie i odpowiednia samoocena to pół sukcesu, do czego w pełni pozwala Ci się przygotować trening biofeedback połączony z terapią prowadzoną przez psychologa sportu.
Osoba trenująca ma podłączoną do powierzchni głowy elektrodę, która przesyła sygnały z mózgu w postaci pasm fal mózgowych. Pacjent widzi na swoim monitorze czynność bioelektryczną swojego mózgu w postaci gry, którą steruje myślami, bez użycia klawiatury. Jeśli robi to skutecznie, komputer sygnalizuje to dźwiękiem i nagradza punktami. Zadaniem terapeuty jest indywidualne ustalane parametrów gry, dostosowanych do poszczególnych fal osoby trenującej
Czas trwania jednego treningu trwa ok. 60 minut.
Czas trwania całej terapii jest adekwatny do rodzaju występowania trudności. Zmiany można zaobserwować już po 10 – 30 treningach, np. zmniejszenie stresu lub poprawa koncentracji. W innych przypadkach, np. ADHD będzie to ok. 40-60 sesji. Inne schorzenia wymagają jeszcze dłuższego czasu terapii.
Obserwuj siebie każdego dnia i staraj się jak najbardziej dbać o swoją kondycje nie tylko fizyczną, ale również psychiczną. Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz pracować nad sobą i stosować wskazówki terapeutyczne tym szybciej i efektywniej osiągniesz swój życiowy cel.