Centrum psychologii i psychoterapii Inteligentny Trening 2.0

Techniki CBT w opiece nad zwierzętami – pies i człowiek

Czy myślał_ś kiedyś o tym, jaki wpływ na Twoje zachowanie mają Twoje myśli i to, jak interpretujesz różne sytuacje?
Być może masz takie doświadczenie – właśnie na tym opierają się techniki poznawczo-behawioralne, które możemy przećwiczyć np. w trakcie psychoterapii w nurcie CBT.
Możemy też poznać je na inne sposoby! Dzisiaj przełożymy techniki CBT na… język naszych zwierząt. A dokładnie psów i naszych relacji z nimi w roli opiekunów.

Techniki CBT w opiece nad zwierzętami – pies i człowiek

W Inteligentny Trening 2.0 dzielimy się ekspercką wiedzą i przedstawiamy autorski model oparty na technikach CBT, który został stworzony z myślą o opiekunach psów. Pomoże Ci on wyjaśnić i zauważyć związek, pomiędzy tym, co myślimy o danej sytuacji w relacji z naszym psem, a naszymi emocjami i zachowaniem.

Ćwiczenie dla opiekunów

W tym miejscu znasz już założenia modelu i przykłady jego zastosowania. Czas na ćwiczenie i wdrożenie w Twoją relację z psem tego, co mają do zaoferowania techniki CBT (poznawczo-behawioralne). Nie zwlekaj z działaniem! Weź kartkę i długopis, a następnie:

  1. Zapisz sytuację, którą oceniasz jako problematyczną w relacji z Twoim psem np.: gdy przychodzą goście, pies od razu chowa się pod stół i szczeka.
  2. Wyobraź sobie tę sytuację i zapisz myśl, która się wtedy pojawia np.: złośliwy pies, za każdym razem robi mi wstyd przed znajomymi!
  3. Teraz zapisz, jaką odczuwasz wtedy emocję? Np.: złość, wstyd
  4. Napisz, co robisz w tej sytuacji, jak można by opisać Twoje zachowanie? Np. podnoszę głos i mówię „co Ty wyprawiasz, uspokój się!”. Gdy zaczyna szczekać jeszcze głośniej, wyciągam go na siłę spod stołu, cały czas mówię do niego podniesionym głosem i zabieram go do innego pokoju.


Czas na kolejny etap ćwiczenia, w którym ważne jest to, żeby na chwilę zapomnieć o tym, jak interpretujesz tę sytuację i jakie odczuwasz wtedy emocje jako opiekun. Teraz zajmiemy się emocjami naszych pupili.
Zastanów się i zapisz odpowiedzi na te pytania – opisz to w formie obserwacji i faktów – bez Twojej oceny:

  • Co było bodźcem wyzwalającym reakcję psa w tej sytuacji? Co spowodowało, że takie zachowanie psa miało miejsce? Np. to, że grupa obcych osób weszła do domu.
  • Jaką emocję prawdopodobnie odczuwał pies? Np. strach. Po prostu przestraszył się grupy obcych osób.
  • Na ile Twoja interpretacja uwzględnia to, jaką emocję odczuwał pies? Np. Rzeczywiście w tej sytuacji nie pomyślał_m o tym, że on się po prostu boi. Mi wydawało się, że nie ma czego się bać skoro widzi, że to osoby, które ja wpuszczam dobrowolnie do domu i z nimi rozmawiam.
  • Zastanów się, na ile Twoja reakcja na niepożądane zachowanie psa, może wyzwalać lub wzmacniać występowanie takiego zachowania w przyszłości? Np.: tak, robię tak za każdym razem, co może powodować, że pies za każdym razem zachowuje się tak samo i jeszcze bardziej się boi.
  • Zastanów się co możesz zrobić, aby zmienić swoją interpretację i reakcję na zachowanie psa, a także jak możesz wpłynąć na całą sytuację, która jest bodźcem wyzwalającym emocję i zachowanie psa? Np. Mogę nie podnosić głosu i nie krzyczeć kiedy wiem, że on i tak się boi i pewnie jest w ogromnym stresie. Porozmawiam z behawiorystą o tym, jakie warunki zapewnić psu, aby pomóc mu przyzwyczaić się do wizyt znajomych i zminimalizować jego reakcję strachu.


Podsumowanie – brawo!
Jeśli jesteś tutaj, to prawdopodobnie znasz już model i przykłady. To już dużo wiedzy Może nawet zrobił_ś ćwiczenie z wykorzystaniem sytuacji, która utrudnia Twoją relację z psem – możesz sobie pogratulować! To oznacza, że jesteś świadomym i zaangażowanym opiekunem. Rozumiesz, że to, co myślisz o pewnych sytuacjach i reakcjach Twojego psa, może docelowo wpływać na wzmacnianie się i powtarzanie jego zachowań, które nie ułatwiają Waszej relacji i nie prowadzą do rozwiązania problemu.
I znowu wracamy do sedna technik CBT – jeśli zauważymy naszą myśl automatyczną i interpretację danej sytuacji, jesteśmy w stanie ją przeformułować i zmienić. A gdy ją zmienimy, zmieni się także nasze zachowanie. Zmiana naszego zachowania wpłynie zatem na zachowanie naszego psa.
Możesz powiedzieć: „niemożliwe”. Mój pies po prostu „tak miał” i „tak już ma” i zmiana mojego zachowania w żaden sposób na niego nie wpłynie. Uderzamy więc z pytaniem – ile razy zastosował_ś nowe zachowanie? 1, 2 albo 3 razy? Jeśli tak, to zdecydowanie za mało! Cały trening i narzędzia behawioralne opierają się na powtarzalności i rutynie. Daj sobie i swojemu psu szansę na to, abyście wspólnie nauczyli się nowych zachowań w reakcji na nowe emocje. Potrzebujemy do tego więcej czasu, plus dużo otwartości, cierpliwości i zaangażowania – jesteśmy przekonani, że masz te zasoby, jeśli dotrwał_ś do tego etapu artykułu
Życzymy Ci wytrwałości, uważności na swojego psa i duuużo empatii!

Co znajdziesz w tym artykule?

Adipiscing bibendum est ultricies integer. Leo duis ut diam quam nulla porttitor. Mauris pharetra et ultrices neque. Fringilla ut morbi tincidunt augue interdum velit euismod. Magna etiam tempor orci eu. Risus feugiat in ante metus dictum at tempor. Tempus urna et pharetra pharetra massa massa. Habitasse platea dictumst vestibulum rhoncus est pellentesque elit. Felis eget nunc lobortis mattis aliquam faucibus purus. Arcu cursus euismod quis viverra nibh cras pulvinar mattis. Vestibulum rhoncus est pellentesque elit ullamcorper dignissim.

Volutpat lacus laoreet non curabitur. Leo urna molestie at elementum eu facilisis sed. Molestie ac feugiat sed lectus vestibulum. Non consectetur a erat nam at. Diam volutpat commodo sed egestas egestas fringilla. Aliquam nulla facilisi cras fermentum odio eu.
Sed tempus urna et pharetra.

Co znajdziesz w tym artykule?

W Inteligentny Trening 2.0 dzielimy się ekspercką wiedzą i przedstawiamy autorski model oparty na technikach CBT, który został stworzony z myślą o opiekunach psów. Pomoże Ci on wyjaśnić i zauważyć związek, pomiędzy tym, co myślimy o danej sytuacji w relacji z naszym psem, a naszymi emocjami i zachowaniem.

Autorki tekstu:
Kinga Gajewska, Dominika Koroluk, Patrycja Polanowska