Centrum psychologii i psychoterapii Inteligentny Trening 2.0

Psycholog czy psychoterapeuta? Kogo wybrać, gdy chcesz zadbać o zdrowie psychiczne?

Kim jest i co robi psycholog?

Psycholog – jest po studiach magisterskich na kierunku psychologicznym. Może pracować zarówno w prywatnych, jak i publicznych placówkach. Prowadzi konsultacje psychologiczne w szerokim zakresie – może, ale nie musi specjalizować się w wąskiej dziedzinie. Psycholog może wystawiać opinie i diagnozy psychologiczne. Możemy spotkać np.: psychologów sportu, psychoonkologów czy psychologów transportu.

Kiedy pójść do psychologa?

Do psychologa warto wybrać się, gdy zastanawiamy się od czego zacząć dbanie o zdrowie psychiczne lub szukamy wsparcia psychologicznego w trudnej sytuacji – np. po rozstaniu, w żałobie lub w trakcie ważnej dla nas życiowej zmiany. U wielu osób pojawia się pytanie – czy od razu iść lekarza psychiatry, a może do psychoterapeuty? W takim wypadku warto udać się właśnie do psychologa. W trakcie 1-3 konsultacji, psycholog dokona diagnozy psychologicznej lub/i przekieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

Może także zalecić kontynuowanie spotkań w formie konsultacji psychologicznych – np. jeśli nie ma wskazań do podjęcia procesu psychoterapii lub diagnozy psychiatrycznej.

Psycholog jest odpowiednim specjalistą, jeśli myślimy o pierwszych krokach w kierunku specjalisty zdrowia psychicznego. W Centrum Psychologii i Psychoterapii Inteligentny Trening 2.0 możesz umówić się na konsultację z psychologiem także w obszarze sportu i wsparcia dzieci/młodzieży.