Centrum psychologii i psychoterapii Inteligentny Trening 2.0

Mindfulness- czy może przydać się mnie i mojemu dziecku?

Uważność. Słowo, które zawiera w sobie wiele znaczeń. Odnosi się do uwagi, skupienia się na czymś. Podkreśla wagę tego, nad czym się pochylamy. To, co tu i teraz widzę, czuję, przeżywam, staje się WAŻNE. Znika tło. Nadchodzi spokój.

1_Mindfulness- czy może przydać się mnie i mojemu dziecku?

Wyobraź sobie przeciętny poranek w swoim domu- krzątanina w kuchni, rozmowy o planie dnia, wzajemne pospieszanie się, atmosfera lekkiego napięcia, zjadane w biegu kanapki. Twoje dziecko w najmniej odpowiednim momencie przestaje współpracować. Nie ta bluza, nie chcę czapki, chcę jeszcze bajkę. W końcu wychodzicie. Wsiadacie do auta. Laptop został w przedpokoju,wracasz. Czujesz jak wypieki zalewają Ci policzki, przeklinasz w myślach ten dzień. Nienawidzisz poniedziałków. Wtorki nie są lepsze.

Twoje dziecko wraca ze szkoły, treningu. Od progu słyszy standardowe pytania, standardowo odpowiada „dobrze”, „nic się nie działo”, „nudy”. W głowie kłębią się myśli i poczucie wstydu po dzisiejszej kompromitacji przed kolegami. Rodzice nie wiedzą co czuje, co oni w ogóle wiedzą o moim życiu. Dla nich kręci się tylko wokół ocen i wyników. Mama pyta czy zjem obiad, żebym siadał szybko do lekcji, dziś położył się wcześniej spać. Irytacja sięga już moich uszu. Nie będzie mi mówić co mam robić, ona nic nie rozumie. Jeśli zechcę, nie będę spać całą noc!

Brzmi znajomo? Nawet jeśli te sytuacje nie dotyczą Ciebie, to być może udało Ci się poczuć ich klimat, atmosferę narastających emocji, niekoniecznie przyjemnych. Tytułowa uważność nie jest antidotum na poranny pośpiech czy nastoletnie zmiany nastrojów. Jest sposobem odczuwania świata, który umożliwia zdystansowanie się do galo pujących myśli i powstrzymanie impulsywnych reakcji. 

Pełna świadomość

Profesor Jon Kabat Zinn definiuje uważność jako bycie skoncentrowanym w określony sposób: tu i teraz, świadomie, bez wartościowania i oceniania. Mówi się, że mindfulness to „czuła uwaga”, co podkreśla łagodność i empatię jakich doświadczamy podczas praktyki. Nie oznacza to, że wyzbędziemy się trudnych emocji. Wręcz przeciwnie, otworzymy się i skupimy się na nich, aby odczuwać je świadomie. Pozwolimy sobie na obserwację tego, jak stres lub złość odzywają się w naszym ciele zaciskając żołądek , wypełniając oczy łzami. Skierowanie uwagi na to, co się z nami dzieje i zatrzymanie w tej chwili i w tym miejscu może stać się gruntem, który da nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. 

Uważność nie jest lekiem, choć ma moc ukojenia. Umiejętność skupienia na swoich myślach i odczuciach pozwala uwolnić się od automatycznych myśli. Umożliwia podejmowanie prawdziwie świadomych decyzji. Wyobraź sobie, ze Ty i Twoje dziecko potraficie uchwycić moment pomiędzy akcją a reakcją i poświęcić go na uważne bycie. To właśnie tam znajduje się przestrzeń na spokojny, świadomy wybór. Na decyzję, która nie jest losowym wynikiem gonitwy myśli.

3_Mindfulness- czy może przydać się mnie i mojemu dziecku?

Z głowy do ciała

Ćwiczenia oparte na uważności mają na celu zatrzymać nas tu i teraz. Często pod wpływem emocji przenosimy się w przeszłość i analizujemy dawne błędy, lub wybiegamy w przyszłość, która jest dla nas jedynie czarną plamą niepewności i lęku. Pomyśl, jak często uciekasz od odczuć z ciała. Zdarza Ci się ignorować napięcie, ból, zmęczenie? Mindfulness pokazuje, jak wrócić do swojego ciała i poczuć to wszystko, co nierzadko odrzucaliśmy. Kiedy skierujesz na siebie świadomą uwagę, będziesz wiedział jak o siebie zadbać.

Pomyśl jaką wartością może być umiejętność takiego zatrzymania dla Twojego dziecka. Niezależnie od tego, czy zmaga się z wyzwaniami na arenie sportowej, edukacyjnej czy rówieśniczej. Dla młodego człowieka świadomość własnych emocji, pozbawiona oceny i krytyki uderzających w poczucie własnej wartości, będzie niezwykle cenna.

4_Mindfulness- czy może przydać się mnie i mojemu dziecku?

Odważ się zatrzymać

Pozwolenie sobie na świadome odczuwanie wymaga odwagi. Aby obserwować emocje potrzebujemy skupienia i ukierunkowania myśli. Rzuć wyzwanie swojemu dziecku: niech każdy z Was poświęci chwilę po przebudzeniu na analizę tego, jak się czuje. Czy Twoje ciało jest wypoczęte, czy czujesz się rozluźniony? Jakie myśli przepływają przez Twoją głowę? Podzielcie się swoimi obserwacjami.

Mindfulness ma zastosowanie w wielu obszarach życia, niezależnie od wieku. Systematyczne praktykowanie uważności poprawia nasz dobrostan psychiczny. Chcielibyście przeczytać więcej na ten temat, poznać ćwiczenia i narzędzia charakterystyczne dla mindfulness? A może interesuje Was zastosowanie tej techniki w obszarze sportu, jaki uprawiają Wasze dzieci? Dajcie znać w komentarzach, postaramy się odpowiedzieć na Wasze potrzeby.

Obserwujcie nas już niebawem nowy workbook, a w nim jeszcze więcej na temat jak wspierać młodego sportowca przy pomocy narzędzi zaczerpniętych z nurtu mindfulness!

Autorka tekstu:
Anna Sztorc