Centrum psychologii i psychoterapii Inteligentny Trening 2.0

Jak być dobrym przyjacielem? 5 pomysłów na lepszą relację

Są z nami wtedy, gdy ich potrzebujemy. Albo wtedy kiedy po prostu chcemy się pośmiać – zrobić przerwę w pracy, wysłać sobie jakiś film czy wiadomość. Najczęściej mamy pewność, że to, co wysyłamy będzie podobać się naszym przyjaciołom. Skąd to wiemy? Czasem wydaje nam się, że znamy się na wylot. Rozumiemy się bez słów i po prostu bardzo, bardzo lubimy swoje towarzystwo. Przyjaźń to niewątpliwie jedna z najwspanialszych relacji. Milion razy cenniejsza niż złoto! Ale czy myślałeś/aś kiedyś o tym, jakim Ty jesteś przyjacielem lub przyjaciółką? W tym artykule znajdziesz pomysły na to jak być dobrym – albo okej – jeszcze LEPSZYM przyjacielem!
Uwaga – mamy dla Was propozycje „5 x Z” – powiedzmy, że to nowe zasady na naprawdę dobrą przyjaźń 😊

1. Zapytaj

Oczywiście możesz zacząć rozmowę zupełnie naturalnie – tak, jak robicie to w Waszych przyjacielskich kontaktach. Można też zacząć od „co słychać?”, ale jednym z bardziej zbliżających i okazujących szczere zainteresowanie pytań jest „jak się czujesz?”. Jeśli Wasza relacja jest bliska i szczera, przyjaciel nie powinien mieć oporów, żeby powiedzieć o tym, że ma gorszy dzień. Przyjaźń to nie „small talk”. Nie musi być zawsze i wszystko „w porządku”. Bądź dla przyjaciela też wtedy, gdy potrzebuje wsparcia. Pytanie „jak się czujesz?” pokazuje, że jesteś gotowy/a na każdą odpowiedź i okazanie przyjacielskiej empatii, jeśli pojawi się taka potrzeba.

2. Zaproponuj

Nowa restauracja? Ciekawy szlak rowerowy, gra na konsolę albo komedia, podczas której będziecie śmiać się do łez? Od razu napisz do przyjaciela i zaproponuj spotkanie. Najlepiej w miejscu, w którym jeszcze nie byliście. Spróbujcie aktywności, która jest nowa dla wszystkich – razem przeżyjecie emocje testowania i próbowania. W takich sytuacjach najczęściej jest ekscytująco lub po prostu – zabawnie 😊 Nie czekaj aż dostaniesz propozycję. Wyjdź z inicjatywą i pokaż przyjacielowi/przyjaciółce, że chcesz pogłębiać Waszą więź w innych okolicznościach. 

3. Zaproś

Jeśli tylko masz taką możliwość – zaproś bliską osobę do domu. Spotkania w domu są z reguły dużo bardziej swobodne i… dłuższe! Szybciej wchodzimy w stan relaksu, jest przytulnie i bez żadnych ograniczeń. Można rozmawiać do północy i do samego rana. Reszta aktywności jest taka, jak lubicie – muzyka, rozmowa, taniec, planszówki, komputer, wspólne gotowanie… Ta lista się chyba nigdy nie kończy 😉 i o to chodzi! Przyjaciel na pewno doceni, że może do Ciebie wpaść zarówno na krótkie pogadanie, jak i dłuższe posiedzenie przy ulubionych rzeczach do popicia i przegryzienia.

4. Zapamiętaj

Nie każdy z nas ma wybitne zdolności do zapamiętywania imion, dat, miejsc i różnych szczegółów, które przewijają się w rozmowach z przyjaciółmi. Jednak pamięć ma swój urok – to strasznie miłe, gdy ktoś pamięta to, o czym mu opowiadaliśmy i potrafi przywołać to w najmniej oczekiwanym momencie. Tak samo jest z życzeniami – po prostu TRZEBA mieć zapisane urodziny/imieniny naszych przyjaciół. Chyba wiadomo, że fajnie być jedną z pierwszych osób, która te życzenia składa! Dlatego już przy następnej rozmowie z przyjacielem/przyjaciółką, złap chociaż jeden szczegół i gdzieś go zapisz. Może przyda Ci się przy szukaniu prezentu dla tej osoby? Jedno jest pewne – gdy pamiętasz, to znaczy, że Ci zależy. Twój przyjaciel poczuje się co najmniej wspaniale 😊

5. Zrób przyjemność

Na koniec rzecz tak prosta, że aż trudna. To Ty najlepiej znasz swojego przyjaciela/przyjaciółkę. Co sprawiłoby mu/jej przyjemność dzisiaj, jutro albo za miesiąc? Możesz o to zapytać albo zrobić coś, czego kompletnie się nie spodziewa. Chodzi o to, żeby zrobić coś TYLKO z myślą o potrzebach tej osoby. Możesz wcale nie interesować się żużlem albo wyścigami konnymi. Możesz nie mieć ochoty iść na jakiś film albo mecz konkretnej drużyny. Ale przyjaźń jest jak każda inna relacja. Czasem po prostu robimy coś dla drugiej osoby – dlatego, że bardzo ją lubimy i zależy nam na jej uśmiechu. W ten sposób pokazujemy, że dbamy nie tylko o nasze korzyści z tej przyjaźni – robimy to, żeby być dobrym przyjacielem.

Jakie masz inne pomysły?

Kim jest dla Ciebie dobry przyjaciel/przyjaciółka?

Skorzystaj z naszych propozycji i zostaw komentarz 😊

Autorki tekstu:
Kinga Gajewska, Dominika Koroluk, Patrycja Polanowska