Centrum psychologii i psychoterapii Inteligentny Trening 2.0

Interwencja kryzysowa

Interwencja kryzysowa to rodzaj specjalistycznej pomocy dla osób, które znalazły się w kryzysie zdrowia psychicznego – np.: kryzysie żałoby, przemocy, kryzysie suicydalnym, rozstania, choroby lub kryzysie rozwojowym. Kryzysy rozwojowe są związane z wydarzeniami na różnych etapach życia każdego człowieka – to np. kryzys związany z narodzinami dziecka i zmianami ról w rodzinie lub odejściem dorosłych dzieci z domu. Istnieje wiele rodzajów kryzysu i każda osoba może przeżywać kryzys w innej sytuacji. Kryzys to jednak zawsze sytuacja, która przekracza nasze aktualne zasoby – pojawia się dużo intensywnych i często negatywnych emocji, a także reakcji psychosomatycznych, które mogą znacząco utrudniać, pogarszać lub czasem uniemożliwiać codziennie funkcjonowanie.

Czego możesz spodziewać się podczas interwencji kryzysowej?

  • Interwent – najczęściej psycholog lub psychoterapeuta – zapyta, co na ten moment jest najtrudniejsze i wymaga zmiany/wsparcia/znalezienia rozwiązania na „tu i teraz”.
  • Interwencja kryzysowa jest krótkoterminową formą wsparcia – najczęściej to 1-3 spotkania ze specjalistą, podczas których omawiany jest kryzys, jego etap i plan radzenia sobie w celu podniesienia dobrostanu lub/i ochrony zdrowia psychicznego.
  • Podczas interwencji kryzysowej otrzymasz wsparcie, a także rekomendacje specjalisty odnośnie podjęcia innych form wsparcia – np. wizyty u lekarza psychiatry lub zgłoszenia się do specjalistycznych jednostek/organizacji (np. Ośrodka Interwencji Kryzysowej – OIK)

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadcza kryzysu, umów spotkanie (osobiście lub online) psychologiem/psychoterapeutą, który specjalizuje się w obszarze interwencji kryzysowej.