Czym jest koncentracja?

Funkcją koncentracji jest wykonanie określonego ćwiczenia podczas treningu, osiągnięcie założonego celu, rozwiązanie problemu czy zrozumienie ważnego zagadnienia. 

Dlaczego jest ważna?

Jest niezbędna zarówno podczas codziennych intensywnych i czasem żmudnych  treningów, jak i istotnych meczów, turniejów, zawodów.

Co możne przeszkadzać w koncentracji?

  1. Dystraktory, to bodźce przeszkadzające czyli wszystko to co odciąga naszą uwagę od tego, na czym chcemy się skupić. Przykładem mogą być: głośne dźwięki, włączony telewizor , powiadomienia w telefonie.
  2. Przerwy, po pewnym czasie ropoczęcia zadania koncentracja uwagi spada, dlatego tak ważne są przerwy. Po każdej przerwie koncentracja wraca do wysokiego poziomu i wykonanie jest efektywniejsze. 
  3. Nastawienie, negatywne podejście do wykonania zadania może spowodować, że stracimy motywację i chęć do działania. Spowoduje to, że koncentracja uwagi i zaangażowanie nie zostaną uruchomione.
Trening_koncentracji_1

Czy koncentrację można trenować?

Koncentracja następuję pod wpływem świadomego i ukierunkowanego działania człowieka. Oznacza to, że umiejętność koncentracji daje się trenować i usprawniać , czyli można nauczyć się „kierować” swoją uwagą przez odpowiednie ćwiczenia. 

Jak trenować koncentrację?

Mogą być to ćwiczenia fizyczne, jak i umysłowe. Ciekawym sposobem są gry online, jak i manualne wspomagające koncentrację. Warto takie ćwiczenia wpleść w rytm dnia codziennego i powtarzać je w miarę regularnie. 

Trening_koncentracji_2