1. Cele nieambitne – to jeden z częstych błędów, który sprawia, ze po osiągnięciu celu nie czujemy satysfakcji, a poziom motywacji spada do zera.

2. Cele złudzenia – powstają wtedy gdy stawiamy sobie za wysoko poprzeczkę, dajemy za mało czasu na ich osiągniecie, nie mamy możliwości ani zasobów żeby zrealizować założony cel. Powoduje to frustracje i spadek poczucia własnej skuteczności

1. Postanowienia noworoczne

3. Wiele celów – zbyt duża ilość celów wynika często z braku analizy. Warto sprawdzić ile z rozpisanych celów udało nam się zrealizować w poprzednim roku, czy ich ilość była za duża, a może za mała?

4. Nie moje cele – świadomość siebie, jest podstawą do pracy nad celami. Jeżeli nie wiesz kim jesteś, jakie są twoje potrzeby, co lubisz, jakie są twoje mocne strony, to założone cele nie będą tak naprawdę Twoje.

2. Postanowienia noworoczne

5. Cele niedopasowane – zdarza się, że planujemy realizacje rozpisanych celów nie dopasowując ich do naszego obecnego życia. Warto „skroić cele na swoją miarę” i wziąć pod uwagę cały kontekst dotyczący naszego życia.

6. Dychotomiczne cele – czyli wszystko albo nic. Jeżeli rozpoczynasz realizacje rozpisanych celów nie rezygnuj za szybko! Nie traktuj ich zero – jedynkowo: opuściłem dzień biegania, mój cel nie został zrealizowany. Daj sobie czas i margines błędu, a swój cel wdrażaj powoli do swojego życia.

3. Postanowienia noworoczne