KONTROLA EMOCJI – JENGA (alternatywa Bierki)

Zarządzanie emocjami to umiejętność, która jest przydatna sportowcom szczególnie podczas startów. Dla wielu z was to właśnie był jeden z pierwszych celów nad którym chcieliście pracować podczas naszych spotkań. Jednym z pierwszych kroków umiejętnego zarządzania emocjami jest poznanie siebie. Świadomość swoich myśli, emocji, fizjologii i zachowań w odpowiedzi na trudną sytuację. 

Pamiętaj, że Jenga to gra integracyjna, a więc możemy zaangażować całą rodzinę, budując relację i pozytywną komunikację. 

Popularna gra Jenga może być pierwszym małym krokiem do zaobserwowania towarzyszących myśli (np. „Nie uda mi się”, „Poradzę sobie!”), emocji (złość, smutek, radość), fizjologii naszego ciała (trzęsące się ręce, przyspieszone tętno), zachowań, które będą konsekwencją wymienionych elementów.

KONCENTRACJA  UWAGI – KLOCKI

Nie trzeba nikogo przekonywać jak ważną cechą poznawczą jest efektywna koncentracją. Przydaje się ona w każdej dziedzinie życia, od czytania książek, po rozmowę z drugim człowiekiem. W sporcie zajmuje szczególne miejsce. Sportowcy współpracujący z psychologiem sportu chcą pracować nad: utrzymaniem organizmu w stanie gotowości do działania, wyodrębnieniem istotnych elementów z pola percepcyjnego i tłumieniem elementów nieistotnych, zdolnościom zaangażowania się w analizę jednego bodźca. 

Klocki (mentalne, lego, tetris) mogą stać się twoim domowym treningiem koncentracji. Utrzymanie organizmu w stanie gotowości do działania (ustaw czas jaki przeznaczasz na wykonanie danego zadania), wyodrębnienie istotnych elementów z pola percepcyjnego i tłumienie elementów nieistotnych (przygotuj miejsce, niech nic nie rozprasza twojej uwagi, np. włączony w tle TV), zdolność zaangażowania się w analizę jednego bodźca (codziennie przeznacz czas na swój trening koncentracji, wydłużając go z każdym kolejnym dniem o kilka minut).

Klocki mentalne ukladane na czas.


Bierki, uczą zarządzania emocjami w stresie.