Centrum psychologii i psychoterapii Inteligentny Trening 2.0

Dziennik Sportowca

Zalety prowadzenia dziennika sportowca. W czym może pomóc Ci pisanie?

Regularne prowadzenie dziennika to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego dobrego samopoczucia na co dzień. Taka forma rozmowy ze sobą może też przełożyć się na Twoje wyniki w sporcie. Sprawdź, jak dziennik sportowca pomoże Ci w zdobywaniu kolejnych medali.

Dlaczego dziennik sportowca?

Najprościej mówiąc – dziennik pozwala nam się zatrzymać w tym pędzącym świecie. Pisanie to czas na to, by przeanalizować swój trening, a także znaleźć zasoby, by skupić się i zaangażować w trakcie następnego. Dzięki dziennikowi nie musisz zastanawiać się nad błędem, który został popełniony na treningu – wiesz, że na to będzie czas po wszystkim, kiedy usiądziesz do pisania. 

Analizować na papierze możesz na zimno, kiedy tętno i sportowe emocje na chwilę opadną. Jeśli nadal w Tobie buzują – wyrzuć najpierw emocje na papier, a dopiero potem podejdź do sprawy na spokojnie, wysłuchując swojego bardziej racjonalnego głosu.

Czy znasz technikę zegara? To jednak ze znanych technik psychologii sportu. Dajesz sobie czas na analizę, a czasem nawet akceptację błędu, a potem na  transformacje jej w doświadczenie , z którego wyciągasz wnioski na przyszłość. To bardzo przydatna technika – zwłaszcza dla osób, które jeszcze mają kłopot z akceptowaniem porażek i przekuwaniem ich w cenną lekcję. Na szczęście nad tym można pracować, a temu służy na przykład pisanie dziennika.

Dziennik sportowca pomaga w organizacji

Dziennik może pomóc w organizacji czasu i w planowaniu. Szczególnie jeśli jeszcze nie masz nawyku rozpisywania sobie zadań na kartce, a jednocześnie toniesz w poczuciu, że w Twoim życiu panuje chaos. Takie porządkowanie myśli na papierze przysłuży się codziennym planom. 

Ponadto pisanie dziennika sprawia, że łatwiej zapamiętujesz ważne wydarzenia z Twojego życia, a to może mieć wpływ na późniejsze sytuacje startowe. W jaki sposób? Wystarczy, że raz opiszesz udaną sytuację startową – jakie techniki i rytuały zastosowałeś, jak się wtedy czułeś. Przed kolejnym startem przewertujesz strony i bez problemu wrócisz do tamtego wydarzenia, a swoje recepty na sukces wykorzystasz jeszcze raz.

Prowadzenie własnego dziennika możemy porównać do pamięci długotrwałej – to właśnie w niej pozostają wszystkie wyselekcjonowane i ważne dla nas informacje. Masz tutaj wspaniałą dowolność: może być to zapis w formie jednego słowa, zdania, ważnej daty lub nawet rysunku. Możliwości jest wiele, najważniejsze jednak jest to, że możesz do tego wrócić w każdej chwili i odtworzyć ważne wydarzenie.

Dziennik sportowca w praktyce – z gabinetu psychologa

Wiem, że najcenniejsze są doświadczenia innych zawodników, poznaj więc historię kilku zawodników. 

Jedna z zawodniczek miała problemy z radzeniem sobie z emocjami. Wiązało się to z częstymi wybuchami złości, widzeniem świata w czarnych barwach – a to przekładało się nie tylko na formę podczas zawodów, ale i na codzienne życie.

Wprowadziłyśmy do jej życia dziennik – było to strzałem w dziesiątkę! Regularne praktykowanie wdzięczności z użyciem zeszytu i długopisu stopniowo zaczęło zmieniać życie zawodniczki na lepsze. Technika ta ukazała świat w nieco jaśniejszych barwach, a to przełożyło się na relacje kobiety z bliskimi oraz na zadowolenie z codzienności. Poziom złości również się obniżył. Potwierdziły się zatem tezy z badań o wdzięczności (które prowadzi na przykład dr Robert Emmons) – praktykowanie jej ma naprawdę wielką moc.


Innym przykładem jest zawodnik, który odczuwał w wielu sytuacjach silne emocje złości, a czasem smutku. Prowadzenie dziennika wpłynęło na jego świadomość – pozwoliło zauważyć myśli, które wpływały na jego emocje i zachowanie. Zapisywanie myśli w dzienniku sprawiało, że mężczyzna zaczął patrzeć na napływające myśli z dystansem. Świadomie zastanawiał się, które z tych myśli są korzystne, a które przekonania warto byłoby zneutralizować lub nawet wyrzucić.

Dziennik sportowca a wiara w siebie

Regularne spisywanie swoich myśli z pomocą dziennika przyda się na pewno wszystkim sportowcom, który wątpią w swoje możliwości i mają problem z poczuciem własnej wartości. Zdarza się, że zawodnicy w ogóle nie zauważają progresu, jaki wykonują w danym czasie. Nieustannie podnoszą sobie poprzeczkę, nie celebrując nawet tych większych postępów, które robią, a wygrane nie wydają im się wartościowe. 

Jedna z zawodniczek, która nie zauważała postępów, sięgnęła po dziennik sportowca i to on  pomógł jej przekonać się, jak długą ostatnio pokonała drogę i osiągnęła ważny dla siebie cel. Kobieta nie zauważyłaby, że osiągnęła cel w tak krótkim czasie, gdyby właśnie nie dziennik. Spisywanie własnych myśli to niezawodny sposób, by móc w intensywnym czasie treningowym – jak również podczas zawodów – wsłuchać się w siebie i uporządkować myśli, aby nic nie rozpraszało podczas startu.

Pracowałam również ze sportowcem, który poczucie własnej wartości budował na podstawie ocen innych – trenera, znajomych, rodziców. Nie potrafił sam ocenić swoich występów ani zauważyć swoich mocnych stron. Tu również pomocnym narzędziem okazał się dziennik sportowca, w którym zawodnik odpowiadał na zadane pytania i oceniał się na skali. Wymagało to od niego regularnej pracy, stałej obserwacji i analizy. Wysiłek się opłacił, bo dzięki temu zauważył, jak ciężko pracuje każdego dnia na treningu. Przekonał się również, ze jego subiektywne spostrzeżenia są bardzo istotne w dalszej karierze sportowej.


Zalety pisania dziennika sportowca

Podsumujmy więc, co daje Ci regularne pisanie dziennika:

  • przyjrzenie się swoim uczuciom i emocjom, nazwanie ich,
  • przeanalizowanie swoich błędów i drogi do sukcesu,
  • uświadomienie sobie swoich mocnych stron,
  • spojrzenie z dystansem na etap rozwoju, w którym jesteś,
  • spojrzenie wgłąb siebie, poznanie się lepiej,
  • uspokojenie intensywnych emocji, wyciszenie się,
  • wzmocnienie umiejętności organizowania czasu,
  • wzmocnienie poczucia kontroli i sprawczości w życiu.

Na pewno sam znajdziesz kolejne zalety tego rozwiązania. Nie musisz czekać na specjalny moment, by zacząć prowadzić dziennik. Idealna chwila jest właśnie teraz! Nie przejmuj się poprawnością językową, interpunkcją i charakterem pisma. To ma służyć tylko Tobie i Ciebie prowadzić do sportowego sukcesu.

Autorka tekstu:
Anna Sztorc